Hardverkövetelmények - Platform BI
Kezdőlap / Megoldásaink / Platform BI / Hardverkövetelmények
1. Hardver konfiguráció
Minimum:
- 2 vCPUs
- 8 GB RAM
- 256 GB SSD
Ajánlott:
- 4 vCPUs
- 16 GB RAM
- 256 GB SSD
Ezek a hardver követelmények nagyban függnek a következő tényezőktől, melyek skálázással kezelhetőek:
- Adatmennyiség: Minél nagyobb az adatmennyiség, amit kezel, annál kevesebb felhasználót tud kiszolgálni zökkenőmentesen.
- Lekérdezés komplexitása: A komplexebb lekérdezések több CPU-t és memóriát igényelnek, ami kevesebb felhasználó számára teszi lehetővé a párhuzamos munkavégzést.
- Vizualizáció típusa: Bizonyos vizualizációk, mint például a térképek vagy a grafikonok, több számítási erőforrást igényelnek, mint mások.
- Hálózati sávszélesség: A hálózati sávszélesség korlátozhatja a párhuzamosan dolgozó felhasználók számát, ha a lekérdezések és a vizualizációk nagy mennyiségű adatot továbbítanak a hálózaton.
1.1 Általános irányelvként
- Kis adatmennyiséggel és egyszerű lekérdezésekkel: Az ajánlott hardverrel akár 10-20 felhasználó is zökkenőmentesen dolgozhat párhuzamosan.
- Közepes adatmennyiséggel és közepesen komplex lekérdezésekkel: 5-10 felhasználó kényelmes munkavégzése várható.
- Nagy adatmennyiséggel és komplex lekérdezésekkel: 2-5 felhasználó számára ideális.
1.2 A telepítés helye
Lokális infrastruktúrában Linux vagy Windows szerveren. Windows szerveren Docker vagy Kubernetes alatt lehetséges az üzemeltetés. (Lehetséges felhőben, de nagyobb konkurens felhasználás mellett sebességproblémák vagy jelentős költségnövekedések lehetnek, valamint adatbázis elérést biztosítani kell interneten keresztül.)
1.3 Telepítendő komponensek
(saját webserverrel rendelkezik, ezt nem kell telepíteni)
1.4 Windows szerver
- WSL
- Docker (WSL vagy Hyper-V)
- Postgres szerver 13 vagy 15 (ajánlott)
Függőségei, Python (3.6+), visual C++, ezek a környezetben adottak (Vegyük figyelembe, hogy a fenti konfigurációk Windows esetén a Dockeren belüli erőforrásra értendőek. A Docker vagy Kubernetes üzemeltetéshez magasabb konfigurációra van szükség!)
2. Rendszeres karbantartás tipikus menete
2.1 Adatbázis karbantartás
A Firebird adatbázis karbantartása a Dyntell adatbázis karbantartóval történik, melyet a szerveren kell elvégezni.
2.2 Operációs rendszer
Windows biztonsági frissítéseket min. havonta egy alkalommal szükséges elvégezni. Kérjük, hogy erről kizárólag értesítést kérjen, és ne automatikus telepítést, ugyanis a frissítéseket kizárólag a karbantartásra dedikált időablakban szabad futtatni. Úgy a szerverre, mint a hálózatban lévő összes munkaállomásra érvényes a rendszeres Windows frissítés végrehajtásának szükségessége.
2.3 Vírusvédelem
A legfrissebb adatbázissal rendelkező antivírus program megléte feltétlenül szükséges.
2.4 Driver-ek
Kérjük, hogy a legjobb teljesítmény elérése érdekében a legfrissebb illesztőprogramokat használja. A driver-ek frissítése a szerveren évente min. egy alkalommal kötelező.
2.5 Biztonság és távoli elérés
A technikai támogatáshoz és a telepítéshez szükséges, hogy Windows távoli asztal szolgáltatást engedélyezzen a Dyntell számára. Ez opcionálisan lehet VPN, de csak Microsoft kompatibilis megoldás lehet megfelelő. Böngésző vagy JAVA nem lehet a VPN technológia alapja. Windows távoli asztal eléréshez az alábbi alkalmazások valamelyikét javasoljuk:
- TeamViewer
- LogMeIn
- AnyDesk
2.6 A jelszó kritériumai
- min. 25 karakter hosszúság
- ajánlott a kisbetűt, nagybetűt és szám kombinálása, ha a jelszó kompromittálódik, azonnal cserélni kell, és jelezni ezt a Dyntell felé. Ha munkatárs távozik a cégtől, aki ismeri a jelszót, szintén frissíteni kell a jelszó házirendet.
2.7 Biztonsági mentés
A biztonsági mentéseket minden karbantartáskor ellenőrizni kell, hogy működnek-e az automata mentések, és szükség esetén gondoskodni kell a manuális mentésről is. A mentések nem lehetnek egyazon szobában a szerverrel, katasztrófavédelmi szempontból ajánlott külön épületben tárolni ezeket. Legalább napi egyszeri mentés ajánlott
2.8 Lemezek
A lemezek integritását és egészségét ellenőrizni kell, továbbá még a garancia lejárta előtt cserélni akkor is, ha nem jelentkezik probléma. Szokványos HDD esetén lemeztöredezettség mentesítése kötelező.
2.9 Monitoring
Szükséges a megfigyelő rendszer működésének ellenőrzése, a hibák kijavítása és a nem használt programok vagy fájlok eltávolítása.
3. Internet kapcsolat és hálózat
3.1 Internetkapcsolat
- Kiemelten fontos a megfelelő sebességű és minőségű internetkapcsolat, amelyen keresztül biztosítható a rendszer távoli elérése.
- Min. 20 mb/s sávszélesség szükséges, fel- és letöltési irányban egyaránt. A késleltetés nem lehet nagyobb 10 ms-nál
3.2 Helyi hálózat
- Felhasználó köteles biztosítani annak a helyi hálózatnak a megfelelő működését, amelyre az adatbázis szerver(ek) és a rendszert futtató számítógépek kapcsolódnak az alábbiak szerint:
- Kiváló minőségű (Gigabit Ethernet / LAN) jól strukturált hálózati felépítés (csillag v. hibrid topológia), aktualizált hálózati topológia leírással. Változás esetén az új topológiát még a változás előtt meg kell küldeni a Dyntell részére.
- Minőségi (nem desktop) és sértetlen aktív Gigabit-es hálózati elemek, switch-ek, routerek, ép UTP kábelek (min. CAT5e) és Ethernet csatlakozók. Felhasználó tudomásul veszi, hogy a gyenge minőségű eszközök nehezen felderíthető hibákhoz vezetnek.
- Jelentős hálózati forgalmat bonyolító rendszerek használatának mellőzése.
- Wifi hálózatról ne használjuk az ERP rendszert, csak ha 802.11ac és 802.11ax.
- Felhasználó köteles gondoskodni a saját hálózatán belül működő berendezések vírus- és kémprogram mentes működtetéséről.
- Felhasználó köteles gondoskodni a helyi hálózat megfelelő tűzfal beállításáról.
4. Rendszerkövetelmények változása
Hogy lépést tudjunk tartani az IT iparági, valamint a műszaki és technológiai fejlődéssel, a Dyntell rendszer optimális működéséhez szükséges technikai követelmények min. évente 1 alkalommal felülvizsgálatra kerülnek.