ESETTANULMÁNY
Bar-Por-Trans
Esettanulmány a Bar-Por-Trans Kft.-nél megvalósult rendszerbevezetésről
ESETTANULMÁNY
ESETTANULMÁNY
L-Coffee Kft. (Costa Coffee kávézók)
Kereskedelem
Italszolgáltatás
109 fő
2 045 M Ft
Az L-Coffee Kft. 2011-ben alakult, a brit Costa kávéház lánc magyarországi képviselője, 29 üzlettel itthon, főként Budapesten és környékén.
A BI rendszer bevezetése mindjárt a projekt kezdetekor heti 1,5 napnyi munka kiváltását jelentette.
Az L-Coffee Kft. az egyes kávézóik (Costa Coffee) forgalmát egymástól függetlenül rögzítő kasszarendszereik leváltására keresett központosított üzleti intelligencia megoldást. A Dyntell Bi rendszer bevezetése mindjárt a projekt kezdetekor heti 1,5 napnyi munka kiváltását jelentette a cég számára: az üzletekben futó kasszarendszerek működtetésével immáron gyűjthető, feldolgozható, elemezhető adatokat generálnak a dolgozók. A BI révén az adatok folyamatosan mentődnek az adatbázisba, majd zárás végén automatikusan feltöltődnek a BI szerverre, így adatforrásként kerülnek felhasználásra a BI rendszerben.
A Dyntell BI végzi a kasszagépek forgalmi adatainak feldolgozását, közel 30 telephely különálló adatbázisának adatait feldolgozva és megjelenítve közös nézeteken. A rendszer ezzel jelentősen leegyszerűsíti az adatok összevetését, a bolthálózaton belül a menedzsment az értékesítési adatokat rendszerezetten és azonnal fel tudja használni a döntéshozatalhoz. Értékesítési riportok készülnek termékkategóriánként, boltonként és időszakonként.
Míg korábban a cég Excelben vezette a napi munkát, addig immár a BI rendszer segítségével nagymértékben csökkenteni tudják az emberi munkaerő felhasználását. A logika ugyan hatékonyan épült fel, azonban a feladat komplexitása túlnőtte az Excel által nyújtott lehetőségeket. A BI-ban ugyanez a logika került implementálásra, kiegészítve azzal, hogy az új megoldás már csatlakozik az összes bolt adatbázisához, így mindig az aktuális adatok kerülnek elemzésre, feltöltési idő nélkül.
A raktárkezelő programban felvitt forrásjegyzék adatok és a kasszagépek forgalmi adatai alapján az L-Coffee számára készült egy speciális funkció is, amely révén a BI kiszámolja a felhasznált alapanyag mennyiséget, majd ezt kiexportálja egy megadott útvonalra. Innen a raktárkezelő program az adatokat beimportálja és a fájloknak megfelelően csökkenti az alapanyagok raktárkészletét.
Az ’Alapanyag-kiadás’ BI nézet feladata, hogy az üzletekből összegyűjtött napi forgalom alapján a receptúráknak megfelelően meghatározza az alapanyag-szükségletet, átadja a Dyntell ERP-nek, ami aztán a BI által kapott adatok alapján automatikusan rögzíti az alapanyag-felhasználást anyagkiadás bizonylatokon. Ennek köszönhetően a ERP-ben rögzített beszerzések mellett elérhetőek a fogyások is, így a cégvezetés mindig naprakész raktári készletet láthat. A megoldás egyediségét az adja, hogy a rendszer képes kezelni a továbbra is egymástól független kasszarendszerekből érkező forgalmat.
Az egyes üzletek külön-külön adatforrásként vannak jelen a rendszerben, és minden adatforrásban szerepel egy adathalmaz, amely a kasszarendszerekből származó forgalmat gyűjti tétel szinten. A 20 üzletből érkező nyugtaadatok, vagyis az adatforrások az adattárban gyűlnek, ahonnan a Dyntell BI segítségével többek között egységesen lehet feldolgozni az adatokat, vizualizálni a mozgásokat. (A nyugtákon természetesen nem csak késztermékek szerepelnek, hanem sok esetben alapanyagok és tovább értékesített termékek is.)
Gyakran előfordulnak olyan értékesítések, amelyek során a vendég egy forgalmazott terméken módosítást kér, például a kávét nem tehén tejjel kéri, hanem szója tejjel. Ezeket nevezi az L-Coffee módosítóknak, amik külön kerülnek rögzítésre a kasszarendszerben, így lekérdezni is külön tudjuk őket. A módosítókhoz kapcsolódóan is jelen van egy-egy adathalmaz az üzletek adatforrásaiban, melyeket a „Módosítók (gyűjtő)” nevű adattáras adathalmaz gyűjt össze. A módosítók mögött is cikk (felhasznált anyag) és mennyiség párok állnak.
Az alapanyag-szükséglet meghatározását egy fontos lépés előzi még meg: az összevonás. A fentebb bemutatott mozgásokat tartalmazó adathalmazok nyugtatétel szintűek, tehát elemi mozgásokat tartalmaznak, melyekből a 29 üzlet esetén több mint 10,000 is lehet egy kiemelkedő forgalommal bíró napon. A korábbiakban ismertetett adathalmazok az üzletlánc teljes forgalmát tartalmazzák, például csak értékesítésből több millió tételt évente. Ha ehhez az adatmennyiséghez kapcsolnánk a receptúrát/forrásjegyzéket, egy óriási adathalmazt kapnánk, melynek lekérdezése rendkívül hosszadalmas lenne. Ezért a kezelhetőség miatt az elemi rekordokat ajánlott összevonni dátumra, boltra, termékre, stb. egy gyűjtőbe, amely tartalmazza az értékesítéseket, a módosítókat és az indokokat is dátumra, üzletre, termékre összevontan.
A megfelelő jogosultságú felhasználók levél formájában kapnak értesítést az adat-szinkronizáció tényéről is, melynek elmaradása esetén azonnal tudnak intézkedni.
Az értékesítés, marketing, logisztika, pénzügy és a vezetés egyaránt napi szinten használja a szoftvert. Leghasznosabbak a heti értékesítési riportok.
Ismerje meg megoldásaink mélységeit személyes vagy akár online konzultáció keretében.